
Snart dags att fira nationaldagen med Lilla Hjulafton!
Som vanligt blir det utställning av allehanda fordon och allt med hjul är välkommet. Vi utser årets bil, traktor, tvåhjuling och Peoples choice. Du kommer kunna köpa fika, korv och hamburgare. Det blir lotterier, försäljning, underhållning och mannekänguppvisning med 50-60-talskläder. Som vanligt kan det löna sig att komma i tidsenliga kläder då vi utser dagens bäst klädda.
Nytt för i år är att vi även arrangerar ett cykellopp. Loppet består av två klasser; en motionsklass och en tävlingsklass, båda startar vid Saleby kyrka kl. 10.00 och går i mål vid bygdegården. Motionsloppet är ca 1 mil och tävlingloppet ca 2 mil. Ingen föranmälan krävs utan du anmäler dig när du kommer. Pris 40 kr och hela anmälningsavgiften går oavkortat till Hospice Gabriel.
Parkeringsavgiften är 50 kr och gäller som inträde oavsett om du är utställare av fordon på utställarområdet eller parkerar på våra övriga parkeringar.
Här kommer hela programmet för dagen! Välkomna!
